Bir Şeyin Tesadüfen Olma Olasılığı Neden Yoktur?

Bir şeyin tesadüfen olma olasılığı, ihtimali yoktur. Hayat, irade, ilim sıfatlarına sahip olmayan maddeler hiçbir şeyi var edemez.

Yazının var olabilmesi için  kâtibe ihtiyaç vardır. Kâtibin hayat sahibi olması gerekir ki yazıyı yazabilsin, ilim sahibi olması gerekir ki yazıyı yazabilecek bilgiye sahip olsun, kudret sahibi olmalıdır ki yazıyı yazmaya gücü yetsin, irade sahibi olmalıdır ki hangi yazıyı nerede yazıp yazmayacağına karar verebilsin.

Misal olarak ağaçları verelim. Kainatı bir kitap olarak kabul edersek ağaçlar bu kitabın bir harfidir. Bir harf nasıl kâtipsiz var olamaz ise ağaçlar da bir Yaratıcı olmadan var olamazlar. Çünkü ağaçları yapan çekirdek olsa idi çekirdeğin irade, hayat, kudret ve ilim sahibi olma gibi birçok sıfatlara sahip olması gerekirdi. Oysa biliyoruz ki çekirdek basit bir maddeden ibarettir. Atomlardan oluşur. Demek ki; kainat kitabının her bir harfini yokluktan varlığa çıkaracak sonsuz kudret, ilim, irade sahibi ezelî bir güç olmalıdır. Demek ki; şuursuz tesadüf diye bir şey yoktur. Demek ki; tesadüfün olma olasılığı yoktur.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...