Başına Gelecekleri Bilmeyen İblis ve Kader

Allah’tan başka kimse Allah’ın izni olmadan geleceği bilemez. İblis de geleceği ve dolayısıyla kafir olacağını bilmiyordu. İblis Allah’a çokça ibadet etmişti. Birinci kat gökte adı “Âbid”, ikinci kat gökte adı “Zâhid”, üçüncü kat gökte adı “Ârif”, dördüncü kat gökte “Veli”, beşinci kat gökte”Takı”, altıncı kat gökte “Hazin”, yedinci kat gökte “Azazil” idi. Fakat Levh-i Mahfuz’daki adı “İblis” idi, o, sonunda başına gelecek olanları bilmiyordu. * (Kalplerin Keşfi, İmam Gazali)

Hazreti Âdem’e secde edilmesi emrini reddederek Allah’a karşı kibirlendi İblis ve kafir oldu. Buradan çıkartılacak çok dersler vardır. Derslerden biri de kaderde olanı Allah’ın bilebileceğidir. İnsan da cinler gibi geleceği bilemediği için sonunun ne olduğunu bilemez. Bu nedenle insan ne kadar çok ibadet ederse etsin “Ben kesinlikle Cennet’e giderim” diyemez.

Bir ders de şudur ki yaratılmış olan varlıklar kendi iradeleri ve tercihleri ile kötülüğü, isyanı seçerler ve kendi iradeleriyle yaptıkları işlerden sorumlu tutulurlar. Allah kimseyi haksız yere Cehennem’e atmaz. Allah kimseyi zorla kafir yapmaz. Zaten Allah küfrü sevmez ve kendisine küfredilmesine, ortak koşulmasına asla razı olmaz.

Hasan Basri hazretleri Cehennem’den son olarak çıkacak olan birinden bahsedildiği bir mecliste ağlamış ve ağlamasının nedenini soranlara da şöyle demiştir:

“Onun Cehennem’den çıkacağı belli ama benim çıkacağım belli değil.”

Yani kendisinin gelecekte küfre girip imansız olarak ölme ihtimali olduğu için bu ihtimal onu çok korkutmuştur. Büyük veliler imansız olarak ölmekten çok endişe etmişlerdir. İnsanın akıbetinden endişe etmesi çok önemlidir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...