Bazı namaz kılan, oruç tutan, hacca giden Müslümanların ahlaki yönleri çok kötü olabiliyor. “Ben namaz kılmıyorum ama benim kalbim onlarınkinden temiz” demek doğru mudur?

Bir kafirin bütün sıfatları her zaman kafirce olmadığı gibi bir müslümanın da bütün sıfatları her zaman müslümanca olmuyor. İnsan günah işleyen bir varlıktır. Elbette bir müslümana günah işlemesi yakışmaz. Namaz kılan, hacca giden insanlar da günah işleyebilir. Hatta o günahları sebebiyle cehenneme de girebilirler.

Güneş, doğup batma, ısı ve ışık verme gibi vazifelerini eksiksizce yerine getirir. Arılar bal yapma, inekler süt verme vazifelerini güzelce yaparlar. Peki insanın vazifesi nedir? Yemek içmek, üremek midir asıl vazifemiz? Bunları hayvanlar da yapabiliyor. İnsan bu dünyaya Yaratıcısını tanımak, Allah’a iman edip ibadet etmek için gönderilmiştir. Kainatta varlıklar vazifelerini gerçekleştirirken akıl sahibi, kalp sahibi insan vazifesiz kalamaz. 

Namaz kılmayan, oruç tutmayan, farzlarını yerine getirmeyen bir insanın bu bahsettiğimiz ahlaksız işler yapan insanlara bakıp da kendisini temize çıkarmaya çalışması kendisini kandırdığını gösterir.

“Ey nefsim! Deme, “Zaman değişmiş, asır başkalaşmış; herkes dünyaya dalmış, hayata perestiş eder, derd-i maîşetle sarhoştur.” Çünkü, ölüm değişmiyor;” *

“Hem deme, “Ben de herkes gibiyim.” Çünkü, herkes sana kabir kapısına kadar arkadaşlık eder. Herkesle musîbette beraber olmak demek olan teselli ise, kabrin öbür tarafında pek esassızdır.” *

“Eğer Allah’ı sevdiğini iddia ediyorsan O’na itaat edeceksin. Çünkü seven sevdiğine itaat eder.” 

Râbia-i Adeviye

* Sözler (Risale-i Nur)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...