Ego Neden Var?

Ego, yani benlik, insanın egosunu, benliğini kainatın sahibi ve yaratıcısı olan Allah’ın sıfat ve isimlerini anlaması için verilmiştir. İnsan kendi benliğini düşünür. “Benim bir evim var. Bu evi ben düzenliyorum. Demek ki; bu kainatı yöneten, düzenleyen birisi var.”

“Benim bir ailem var. Bu aileyi ben yönetiyorum. Demek kainattaki varlıkları idare eden birisi var.” “Benim yemeğim var. Bu yemeği ben yapıyorum. Demek bu kainatta her şeyi yaratan birisi var.” “Benim ayaklarım var. Bunları ben hareket ettiriyorum. Demek ki kainattaki tüm varlıkları hareket ettiren birisi var. ” der.  İşte bu şekilde insan kainatın sahibi ve yaratıcısını tanır.

Kişi aslında o evin gerçek sahibi değildir. O ailenin yöneticisi değildir. O yemeği yapan kendisi değildir. O ayakların sahibi kendisi değildir ve o ayakları hareket ettiren de kendisi değildir. Evet insanda bir irade vardır ancak Allah’ın yaratması olmadan hiçbir mahluk hiçbir şey yapamaz. Kainattaki her şeyin yaratıcısı Allah’tır. Ve aslında insan kendi vücut sisteminden bile habersizdir. İnsan yemek yer. Ancak yiyeceklerin sindirim sistemindeki vaziyetlerini bilmez, onları yönetmez.  

İşte eğer kişi “ben Allah’ın yaratması olmadan benliğime, egoma sahibim ve bu işleri ben kendim, Allah’a ihtiyaç duymadan yapıyorum” derse o zaman kendisine verilen egoyu, benlik duygusunu yanlış bir şekilde yorumlamış olur. Böyle diyen bir insan cahildir. Öyle cahildir ki; kendisinden haberi yoktur.

Az önce de bahsedildiği gibi insan kendi kendisinin sahibi değildir. Kendi kendisini idare edemez. İnsanı idare edecek öyle bir Zât olmalıdır ki; insanın tüm hücrelerinin yapılarını yoktan var edebilsin, onların özelliklerini bilecek ilme sahip olabilsin, onları yanlışsız, hatasız, kolayca idare edebilsin. Ve o hücreyi yarattığı, bildiği, idare ettiği gibi tüm canlı, cansız varlıkları da yaratsın, bilsin, idare etsin. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...