Gerçek Zenginlik Nedir?

Zenginlik ve fakirlik sahip olduğumuz malların değerine göre değerlendirilir. Lüks kıyafetler, villalar, arabalar, yatlar, bol miktarda kazanç zenginliğin göstergesi sayılır. Ancak unutulan çok önemli bir nokta vardır. Zenginliğin göstergesi olarak saydığımız mallara sahip olmayan insanlar bile – sokakta dilencilik yapan, Afrika’da açlık çeken insanlar da dahil olmak üzere – öyle şeylere sahiptirler ki; en lüks villalar, arabalar, maddi kazançlar bu sahip olunanlar karşısında sönük kalmaktadır.

Sokakta dilencilik yapan bir insanın gözünü satın almak istesek bize ne kadar rakam söyler? O insan gözünü kaç milyon dolara satar? Peki saçlarını? Peki burnunu? Ayaklarını? Kollarını? Aklını? Kalbini? İnsan maddi açıdan zengin bir varlıktır. Ancak bunun değerini bilememektedir. Allah’ın insana verdiği bu ikramları kişiye annesi, babası, eşi, dostu, akrabası verebilir mi? Hem o anne, baba, eş, dost, akraba bile Allah’ın kişiye ikramıdır.

Hem insan öldüğünde onu zamanla annesi, babası, eşi, dostu, akrabası, sevdikleri unutur. Ancak insan Allah’a dayandığı, O’nun rızasına uygun bir şekilde yaşadığı takdirde bedeni ölüp toprak altına girse bile yalnız değildir. Bunun anlamı şudur:

Allah’ın rızasını kazanan ruh öylesine zengindir ki; dünyada çok değer verdiği ve villalara, arabalara, yatlara değişmeyeceği elleri, yüzü, kolları, ayakları, kalbi, beyni, kısacası bedeni ölmüş ve onu terk etmiştir. Ancak Allah, o ruhtan razı olup onu cennetine almıştır. Demek ki; en büyük zenginlik, gerçek zenginlik imanlı ve Allah’ın rızasına uygun yaşayan ruha sahip olmaktır. 

“Cenâb-ı Hakkı bulan neyi kaybeder? Ve Onu kaybeden neyi kazanır?” Hikem-i Atâiyye

Bunlar da hoşunuza gidebilir...