“Kader Mahkumu” Sözü Neden Yanlıştır?

Eğer insan eli kolu bağlı bir şekilde kaderin mahkumu olsa idi, o zaman Allah’ın insana iyiliği emretmeyi, kötülüğü yasaklamayı emretmesinin, itaat edene mükafat, isyan edene ise ceza vereceğini buyurmasının bir mânâsı olmazdı.

O zaman namaz kılan insan kaderinde namaz kılmak olduğu için namaz kılacak, günah işleyen ise kaderinde günah işlemek yazıldığı için günah işlemiş olacaktı.

O zaman ise peygamberler göndermenin, kitaplar indirmenin anlamı da kalmayacaktı. Allah, Kur’an- Kerim’in pek çok yerinde kullarını tövbeye davet eder. Tüm bunlar gösteriyor ki; Allah, insana cüz’i irade vermiştir. Bu sebeple insan, iradesi ile yaptığı günahlardan sorumludur. Kul günah işler. Allah kulun günah işleyeceğini bildiği için onu kader defterine yazmıştır.

Bir de insan istemese de başına belalar gelebilir. Günahlar belaların sebepleridir. İnsan günahlardan kaçınmaya çalışmalıdır. Bu dünya imtihan dünyasıdır. İnsanın başına gelen belalar sabredildiği takdirde günahlara kefaret olur. Bir de manevî mertebenin yükselmesi için başa gelen belalar vardır. Peygamberler günahsız olmalarına rağmen en çok belaya maruz kalan insanlar olmuştur. Bu belalar ile mertebeleri yükselmiştir. Bir insanın Allah’ın Hakîm, Adl gibi İsimlerini bilmesi çok önemlidir. Her şeyi hikmetle yapan ve kimseye zulmetmeyen, adil olan Allah’ın emrine uymak, O’na güvenmek ve O’nun için sabretmek kulluğun bir gereğidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...