Kur’an’da Kainat Nasıl Anlatılıyor?

Kur’ân, kainattan bahsederek Allah’ın sıfatlarını ve isimlerini bildiriyor. Mesela “Güneş de bir delildir onlara, akar gider (yörüngesinde)…” (36/38) ayeti Allah’ın intizamlı bir şekilde Güneş’i hareket ettirdiğini anlatıyor. Güneş başıboş değildir. Allah her şeyi intizamlı bir şekilde yaratmıştır. Allah hiçbir varlığı başıboş bırakmamıştır. Güneş’in bu intizamlı hareketi buna sadece bir örnektir. Öyle ise biz insanlar da belli bir hikmet için yaratıldık. Biz de başıboş bırakılmadık.

Kur’an’ı Kerîm, akıl sahibi insanı düşünmeye davet eder. Başka bir ayet meali de şöyledir: “Allah, o yedi gökte Güneş’i bir lamba yaptı.” (71/16) “Meselâ Güneşe der: “Döner bir siracdır, bir lâmbadır.” Zira Güneşten, Güneş için, mahiyeti için bahsetmiyor. Belki bir nevi intizamın zenbereği ve nizamın merkezi olduğundan, intizam ve nizam ise Sâniin âyine-i marifeti olduğundan bahsediyor. Evet der: “Güneş döner.” Bu döner tabiriyle; kış yaz, gece gündüzün deveranındaki muntazam tasarrufat-ı kudreti ihtar ile azamet-i Sânii ifham eder.” *

Kainat sarayında Güneş’i itaatkar bir lamba yapan, bize Güneş vasıtasıyla ısı ve ışık veren Rabbimiz Allah’tır. O’ndan başka kimsenin O’nun yaratması olmadan bir şey yapması söz konusu değildir. İşte bu gibi ayetler böyle büyük hakikatleri insana âlim olmayanların bile rahatlıkla anlayabileceği şekilde anlatır. Çünkü çoğu insan âlim değildir ama Allah, onları yüce maksatlar için yaratmış ve onlara hitap etmiştir.

Bilim ise Güneş’in büyüklüğünden, kütlesinden, içerisindeki maddelerden, sıcaklığından, Dünya’ya olan uzaklığından, gezegenlerin onun etrafında dönmesinden bahseder. Bu bilgileri öğrenince insan şaşırır. “Güneş ne kadar büyükmüş. Ne kadar hayret verici” denir. Ancak bu bilgiler Güneş’in mânâsını açıklamaz. “Güneş var. Böyle özelliklere sahip. Peki neden var? Neden bize ısı ve ışık veriyor? Bizi sevdiği için mi? Bizim ısı ve ışığa ihtiyacımız olduğunu bilip de bize yardım etmek istediği için mi? Neden istediği gibi davranıp, yörüngesini terk edip uzayın farklı yerlerine gitmiyor? Yörünge kanunu neden var? Bu şuursuz maddeler mi böyle bir kanun yapabilmişler?” gibi sorulara cevap vermez.

* Mektubat (Risale-i Nur)

Bunlar da hoşunuza gidebilir...