Tek Tanrı Olan Allah’ın Varlığının İspatlarından Biri: Muhafaza

Tek Tanrı olan Allah’ın varlığı ve birliğinin sayısız ispatları vardır. Risale-i Nur’da daha detaylı ispatlar mevcuttur.

Çiçeklerin plan ve programları, amelleri ve hayatları bir küçük tohumda muhafaza edilmiştir. Hayvanların program ve hayatları da yumurtalarında muhafaza edilmiştir. İnsanların plan ve programları ise bir damla suda muhafaza edilir. İnsanın bütün özellikleri o bir damla suda kaydedilir. Tek bir hücrede bulunan DNA molekülleri de kocaman bir ansiklopedi kadar bilgi içerir. Ve insanın hafıza kuvveti… Küçük bir alanda devasa bilgiler içeren insan hafızası… Anılar madde olarak az bir yer kaplayan beyinde muhafaza edilmiştir. İşte kainattaki bu muhafaza Hafîz olan Allah’ı gösterir.

İnsan, sınırlı iradesi ve aklı ile bilgisayar üretmiş, o bilgisayarın içerisine milyonlarca bilgi yerleştirmiştir. İşte bu durum Allah’ın Hafîz ismini anlamamız için çok güzel bir örnektir. Allah’ın sıfatlarının bir işareti, bir gölgesi insanın mahiyetinde yaratılmıştır. İnsan, mahluk olan bu sıfatlarını kıyas unsuru olarak kullanıp, ilahî sıfatları tefekkür edebilir. Yani kendi ilmini, hafızasını düşünürken der: “Benim bir ilmim, bir hafızam var. Demek ki kim bu hafıza kuvvetini vermiş, kim bir tohuma ağacın programını yerleştirmiş, işte O Zât’ın sonsuz ilmi vardır. Yani insan “Bu bilgisayara milyonlarca bilgiyi ben kendi başıma, bir Yaratıcıdan bağımsız olarak yerleştirdim.” diyemez. İnsanın bilgisi dardır ve sınırlıdır. Demek ki o bilgiyi, o hafıza kuvvetini küçük bir alanda yerleştiren bir Zât vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...