Ölümden Sonra Yaşam Var Mı? Amellerin Kayıt Altına Alınması

Çiçeklerin plan ve programları, amelleri ve hayatları bir küçük tohumda muhafaza edilmiştir. Hayvanların program ve hayatları da yumurtalarında muhafaza edilmiştir. İnsanların plan ve programları ise bir damla suda muhafaza edilir.

İnsanın bütün özellikleri o bir damla suda kaydedilir. Tek bir hücrede bulunan DNA molekülleri de kocaman bir ansiklopedi kadar bilgi içerir. Ve insanın hafıza kuvveti… Küçük bir alanda devasa bilgiler içeren insan hafızası… Anılar madde olarak az bir yer kaplayan beyinde muhafaza edilmiştir. İşte kainattaki bu muhafaza Hafîz olan Allah’ı gösterir. Acaba en küçük bir mahlukun plan ve programını muhafaza eden Allah’ın, insanın amellerini muhafaza etmemesi, kayıt altına almaması gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Elbette olamaz. Bu muhafaza, bir hesap ve muhasebe içindir. Ancak görüyoruz ki; bu dünyada o muhasebe ve hesap yoktur.

Demek oluyor ki; başka bir diyar, ölümden sonra yaşam, bir sonsuzluk diyarı olmak zorundadır.

Mahluklar yok olmak için yaratılmamışlardır. Mesela bu dünyadaki güzel anılar cennette seyredilecektir. Cennetteki insanlar dünyada yaşadıkları bu anıları hatırlayacaklardır. Mesela bizim ağzımızdan bir kelime çıksa o kelimeleri duyan insanlarda o kelimenin kaydı devam eder. Söylenen kelime bir saniyeden az bir süre içerisinde ağızdan çıkmış, ama anlamı dinleyen kulaklarda varlığını devam ettirmektedir. Yine başka bir örnek olarak çiçeği düşünelim. Bahar mevsiminde insanlara adeta gülümseyen çiçek zamanla ölür, varlığını kaybeder. Ancak onun güzelliğine bakan ve o güzellikteki anlamı hafızalarında kaydeden insanların akıllarında o çiçeğin anlamı varlığını korumaya devam eder. Çiçek ölmüştür. Ancak mânâsı yaşamaktadır.

Demek ki insanların bu dünyada yaptıkları ameller kaydedilir, muhafaza edilir.  Demek gaye muhasebedir, hesaptır.

Öyle ise hesap günü gelecektir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...