Sonsuzlukta Sevdiğiyle Beraber Olma

Birbirini sevenlerin gerçek beraberliği  ahiret yurdunda olacaktır. İnsan bu dünyada kimi seviyorsa ahirette de onunla beraber olacaktır. İnsan, Allah yolunda olan, güzel ahlak sahibi kişileri sevip onlar gibi yaşar ise onlar ile beraber Cennet’te olacaktır. Kişi, gayrimüslimlerin inancını beğenir, onların inancını sever ise cehennemde onlarla beraber olacaktır.  O beraberlik ise hüzündür, pişmanlıktır.

Ölüm salih bir Müslüman için daha güzel bir âleme terhistir. Sevdiklerine kavuşmaktır. Salih bir Müslümanın sevdiklerinin çoğu hayatta değildir. Çünkü salih Müslüman en çok peygamberleri sever. Salih Müslüman sahabeleri, geçmişte yaşamış evliyaları sever. Ve o salih Müslümanın bu dünyada gördüğü, beraber yaşadığı sevdiklerinden bir kısmı da hayata veda etmiştir. Demek ki; salih Müslüman için sevdiklerinin çok büyük bir bölümü şu an bu dünyada yaşamamaktadır. Ahiret ise bu ayrılığın sona ermesidir, kavuşma yurdudur.

Enes Bin Malik’in rivayetine göre bedevînin biri Resûl-i Ekrem’e:

Kıyamet ne zaman kopacak? dedi.

Fahr-i Cihân Efendimiz de ona:

“Kıyamet için ne hazırladın?” diye sorunca, bedevî:

Allah ve Peygamber sevgisini hazırladım, cevabını verdi.

O zaman Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

“Öyleyse sevdiğinle berabersin”, buyurdu. (Müslim, Birr, 163)

Bu müjde sahabe efendilerimizi öylesine sevindirdi ki, İslam’a girmekten başka hiçbir şeye böylesine sevinmemişlerdi. Onlar Kur’an’da cennetle müjdelenmişlerdi. Çok sevdikleri Resulullah (Sav) ile Cennet’te de beraber olmak istiyorlardı.

Demek ki; bu dünyadaki dostluklar sonsuzluk yurdu olan ahiret yurdunda da devam edecektir. Cennetlik ameller işleyen dostlar Cennet’te beraber olacaklardır. Cehennemlik ameller işleyen dostlar ise Cehennemde beraber olacaktır. Cehennemdekiler diğer cehennemlik olan dostlarına uyduklarından dolayı pişman olacaklardır. Ancak artık çok geçtir.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...