Termodinamiğin İkinci Kanunu Nedir?

Termodinamiğin ikinci kanununa göre, kainattaki ısı kaynakları etraflarına sürekli ısı yayarlar. Güneş, soğuk olan çevresine ısı yayar. Ancak uzaydaki ısı toplanarak Güneş’e geri dönmez. Sıcak bir çay soğur. Yani sıcaklık sıcaktan soğuğa doğru akar. Bunun tersi olmaz. Bu enerji akışı tek yönlü olduğu için kainattaki sıcaklık eşit hale gelmeye yaklaşmıştır. Kainattaki sıcaklık eşit olunca potansiyel bir enerji olsa bile hayat olamaz. Bunun sebebi hayatın, birbirine zıt kutupların varlığı ile devam etmesidir.

Öyle ise bu kanun bize neyi göstermektedir?

Termodinamiğin ikinci kanununa göre kainatta sıcaklık eşit hale gelince, yani termodinamik denge oluşunca ısı ölümü yaşanır. Dolayısıyla hayat olmaz. Sıcaklık da eşit hale gelmeye yaklaşmıştır. Maddi hayat tamamen bitecektir. Dolayısıyla kainat sonsuz değildir. Peki kainat ezelî olabilir mi? Elbette kainat ezelî olamaz. Bunu iki açıdan ispatlayalım:

1. Sebep: Eğer kainat ezelden beri var olsaydı milyarlarca yıl önce termodinamik denge gerçekleşip, kainatta sıcaklık eşit hale gelmiş olup ısı ölümü yaşanacaktı.

“Güneşimizin çapı, dünyamızın çapının 109 katıdır. Isı ve ışık kaynağımız olan güneşte her saniye 564 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Bu reaksiyon sonucu kütlesinden 4 milyon ton kaybeder (enerjiye dönüşür). Eğer madde ezeli olmuş olsaydı, güneşimiz şimdiye kadar çoktan kütlesini kaybedip sönmüş olacaktı. Öyleyse madde ezeli değildir. Ezeli değilse onu bir Yaratan vardır.” *

2. Sebep: “Elektronların “bidayette durdukları sonradan harekete başladıkları” iddia edilemez. Çünkü elektronlar, başlangıçta duruyor idiyseler; çekirdek tarafından (zıt kutuplu oldukları için) çekilirler. Çekirdek tarafından çekilen elektronların tekrar serbest kalıp, kendi yörüngelerinde dönmeleri (hareketleri) mümkün değildir. Elektronları çekirdek tarafından çekilmiş bir atomun büyüklüğü (hacmi), yaklaşık çekirdeğinin hacmi kadar olacaktı. Bu duruma göre dünyamızı düşünürsek, ağırlığı aynı kalmakla beraber, hacmi bir futbol topundan daha büyük olmayacaktı. Elektronlar serbest olmadığından, hiçbir kimyevi reaksiyonun meydana gelmesi de düşünülemez. Dolayısıyla “hayattan” da bahsedilemez.” 

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...